Charakteristiky pístových kompresorů

Charakteristiky pístových kompresorů

Pístové kompresory jsou většinou mobilní přístroje, opatřené držadlem a usazené na kolečkách, takže se dají snadno převážet. Jsou menší, levnější než šroubové kompresory a hodí se do domácích a řemeslných dílem a malých a středních provozů. Jsou pohotově připraveny pro občasné použití nebo přerušovaný provoz. Můžeme si je zapnout a vypnout, kdy je potřeba.

Hluk a vibrace

Kvůli neustálému vratnému pohybu pístu jsou poněkud hlučnější a trpí vibracemi. V nabídkách výrobců jsou také pístové kompresory v odhlučněném provedení (silent)

Olejové a bezolejové

Aby se píst ve válci nezadřel, rozstřikuje se pod válcem olej, který je pístním kroužkem stírán zpět. Mazáním se do stlačeného vzduchu dostávají olejové páry.
Kde by byl olej na závadu (výčep piva, výroba potravin, zdravotnictví), tam se dobré instalovat bezolejový kompresor. Ten se bez mazání nezadře, protože má speciální těsnicí a třecí kroužky.

Charakteristiky šroubových kompresorů

Šroubové kompresory mají méně pohyblivých dílů, nekmitá v nich žádný píst, a tak je jejich chod tišší bez rázů a vibrací. Oproti pístovým kompresorům jsou větší dražší a odolnější a mají delší životnost. Jejich místo je spíše v průmyslových provozech než v dílnách. Šroubový kompresor je efektivnější než pístový, takže vyrobí m3 stlačeného vzduchu levněji.

Olejové a bezolejové

Olej slouží k odvodu tepla a mazání stroje. Ve šroubových kompresorech se olej od stlačeného vzduchu odděluje a vzduch ještě prochází přes vzduchový filtr. Vychází tedy z kompresoru čistý. Existují i šroubové kompresory, které olej nepotřebují a jsou chlazeny vstřikováním kapaliny.

Regulace výkonu

Šroubové kompresory je potřeba pečlivě dimenzovat pro daný provoz, protože jim nesvědčí časté vypínání a zapínání. Pracují s vestavěným kompresním poměrem, který nelze měnit. Výkon lze regulovat připojením frekvenčního měniče, který změnou otáček pohonu podle potřeby snižuje a zvyšuje výkon kompresoru, tedy dodávané množství stlačeného vzduchu. Frekvenční měniče jsou však dosti nákladné.